Що таке метафоричні картки асоціації (MAК), як працюють мак картки?
Багато хто чув про метафоричні асоціативні карти, але не всі знають, для чого вони і для чого вони.
Метафоричні асоціативні карти — ефективний робочий інструмент практичного психолога, який використовується не тільки в психології — психотерапевти працюють з ним, тренерами; вони є набором тематичних картин з зображеннями людей, тварин, природи або абстрактних малюнків, що мають певну цінність, А робота з MAК, спеціальні вправи дозволяють встановити більш довірливі відносини між пацієнтом і фахівцем, тому що кожен малюнок є джерелом асоціацій з певними думками, почуттями, спогадами, емоціями, які вимагають навчання деципієнту.
Психологія чи магія?
При згадці таких карт може з’явитися асоціація з Таро, ворожіння, магічні властивості. Насправді це досить ефективний справжній інструмент, який не має містичних особливостей, якими користуються тренери, психотерапевти та інші професіонали, що працюють з людьми.
За допомогою МАС психолог може проникнути в підсвідомість людини, але самі образи не несуть ніякого семантичного навантаження, метафоричні карти дозволяють лише суб’єктивне тлумачення кожного образу, що дозволяє надати зображенню позитивного або негативного значення в залежності від психологічного стану, життєвого досвіду, травматичних ситуацій.
Історія походження картки MAК:
Такі карти з’явилися в 80х роках двадцятого століття, і сьогодні вони активно використовуються в професійній діяльності психологів (психології) для діагностики, корекції або розвитку можливостей, а також для самопізнання, зміцнення інтуїції, визнання власних талантів і здібностей. Також асоціативні карти можуть використовуватися в грі з близькими людьми, дітьми, що дозволить краще зрозуміти один одного і побудувати правильні відносини.
Перша дека була створена художником Е.Раманом і містила різні картини — пейзажі, птахи, сумний клоун, пацієнт у кабінеті лікаря, діти під час гри. Художник створив ці малюнки як художній об’єкт, не плануючи використовувати їх у лікувальних цілях. Згодом цей автор створив інші набори, що відображають казкові та міфічні сюжети, портрети людей та інших.
Різноманітні набори та зображення.
Після того, як ці образи стали ефективно використовуватися психотерапевтами, з’явилися набори карт інших авторів, і сьогодні можна знайти як класичні картини, так і оригінальні. Зображати на них можна будь-що, важливо тільки, щоб на малюнку бігають ряд асоціацій, дають привід для роздумів і різних інтерпретацій того, що було видно. Образи не повинні бути страшними і неприємними, такими, що можуть травмувати людину. Часто робота з асоціаціями використовує абстрактні малюнки, які є універсальними і дають свободу фантазії.
Що говорять картки MAК про вас, як їх використовувати?
Існують різноманітні техніки для роботи з MAК (метафоричний асоціативний терапевтичний, коучинг) – можна працювати з візуальними образами або зі словами, і комбінуючи обидва шляхи, психологія розглядає використання різних технік при роботі зі складним випадком; Існує багато тематичних колоди карт, які мають назви: «Персона» – картинки з обличчями, що відображають різні емоційні стани; «Она» – асоціативно-ресурсна дека для жінки або стиліста; «Субличности» – використовуються для вирішення внутрішніх конфліктів; “Тотемічні тварини” – ідея образу тварини використовується як метафори індивідуальних характеристик; “Помічники тварин” – можуть бути корисними в терапії з дитиною, вони цікаві і зрозумілі для дітей різного віку; “Я і гроші” – допомагаючи змінити ставлення до грошей, відкрити можливості для збільшення доходу; ресурс – надихати і надихати, допомогти впоратися з проблемами, знайти ресурси, необхідні для активних дій, читання MAК може бути захоплюючою грою, враховуючи, що на відміну від Таро, асоціативно метафоричні картки не мають конкретного сенсу.
Асоціативний ряд, який людина будує, може багато розповісти про свій психоемоційний стан, страхи, надії. Це може бути не кожна робота, щоб розшифрувати її, але це потребуватиме певних знань і досвіду.
Різні методи використання полегшать встановлення контакту, знімають бар’єри, розкриються, дивляться на ситуацію з різних сторін, звертаються до підсвідомості і знаходять найкращі рішення проблем.
Для роботи з метафорично асоціативними картками використовуються індивідуальна і групова техніки, психолог за допомогою макових карт може працювати практично будь-якою проблемою клієнта.
Найпоширенішими техніками для роботи з МАС-картами є:
- Візитна картка – терапія з відкритими асоціативними картками, що використовуються в груповій терапії, де кожен самостійно вибирає картину, щоб представити себе.
- Схожість – людина малює карту, не шукаючи і шукає подібності між малюнком і рисами особистості, які можуть розповісти про це.
- Зв’язок зі словами – клієнт знаходить картину, що відображає його проблеми, а також вибирає собі слово-карту, що відображає те ж саме, і описує відносини між ними, іноді карта вибирається свідомо, а слово в довільному порядку.
- Гуманізація – метафорична асоціативна карта уособлює конкретну людську проблему, її завдання – вести діалог, отримувати відповіді на питання, що хвилюють.
Режисерська – дозволяє грати будь-яку ситуацію на декількох картах, анімувати і озвучувати намальовані, здійснювати посилання на реальні події. - “ЗУМ” – клієнт вибирає головне зображення і додаткові зображення, які він може розмістити на різних відстанях від основної карти для отримання повного зображення або, навпаки, декомпілювати базу на компоненти. Техніка називається зумом – так як дозволяє, як через об’єктив камери, дивитися на проблему поруч і здалеку.
- Окуляри – після вибору малюнка, пов’язаного як джерело проблеми, клієнт повинен подивитися на нього з різних точок зору – своїх, рідних і знайомих, що вони могли б сказати про те, що вони бачили.
- Римський міст — техніка, що дозволяє створити зображення моста, полюсів, карт наступним чином — щодо минулого і майбутнього по боках, а в центрі споруди — тих, що символізують сьогодення. Завдяки цій техніці життя здається надійною структурою, де все взаємопов’язане.
Методичний посібник, створений Євою Митник, який містить інформацію про практичне застосування авторських та інших дек, допоможе навчитися користуватися різними техніками.
Де придбати метафоричні карти в Україні?
Замовлення та купівля за низькою ціною авторських карток психологічної метафоричної асоціації (МАК) для роботи з клієнтами або для особистого самопізнання в пошуках сенсу, а також керівництва з їх використання; Навчитися працювати з метафоричними картками можна онлайн в Центрі відновлення енергії RestArt (Україна, Київ) – наш центр знаходиться в Києві, Але ми співпрацюємо з усіма населеними пунктами України і відправка замовлень здійснюється в місті Львові, Харкові, Одесі та інших, ми можемо купити і подарункові картки, які обов’язково сподобалися вашим близьким і стануть оригінальним подарунком на будь-яке свято – вони відрізняються доступною ціною, красивою подарунковою упаковкою, якісним виробництвом, оригінальною темою колоди карт.
Хто може використовувати психологічні карти?
Для того, щоб стати фахівцем з макових карт і використовувати їх у своїй діяльності або для вирішення особистих проблем, поліпшення сімейних відносин, досягнення взаєморозуміння, можна пройти навчальні курси і семінари, які пропонують різні фахівці, в тому числі і наш Центр.
Протипоказань до застосування практично не існує, їх можна застосовувати при роботі з дітьми у віці від п’яти років і з дорослими. Цінним активом стане колода для творчих людей, які прагнуть досягти свого повного потенціалу, тих, хто прагне до гармонії у відносинах, самопізнання і саморозвитку.
Їх можна використовувати як захопливу настільну гру, а також для ворожіння.